Aký had je vhodný pre začínajúceho chovateľa?

Malý had v ruke

Keď sa nám už podarilo presvedčiť všetkých členov rodiny, ktorí možno nezdieľali naše nadšenie chovať hada ako domáceho miláčika, zostáva nám vybrať vhodný druh. Na trhu je pomerne pestrá možnosť výberu hadov ktoré sú vhodné pre začínajúceho chovateľa, no najčastejšie padá voľba na užovku červenú či hadiarku trojfarebnú v prípade malých štíhlych hadov, pytóna kráľovského ak je možnosť mať stredného hada a ak je miesto na veľkého hada tak najobľúbenejšie sú veľhady kráľovské a pytóny tmavé.

Vhodnosť určitého druhu hada spočíva v nízkych nárokoch na chov, vysokej tolerancii na začiatočnícke chyby v chove a v miernej povahe, aby sa s hadom dalo aj manipulovať čo robia hlavne začiatočníci často. Hady lásku k majiteľovi ani nejakú náklonnosť necítia, nemajú natoľko vyvinutú nervovú sústavu aby boli schopné nejakých citov. Vedia si akurát zvyknúť na majiteľa a na manipuláciu, no túlenie sa využívajú len na načerpanie telesného tepla od človeka nie na vyjadrenie nejakej priazne čo si ľudia veľmi často mýlia.

Čo sa týka chovných podmienok pre jednotlivé spomenuté druhy tak užovky a hadiarky sú najmenej náročné na teplo aj veľkosť terária pretože im stačí mať 28 °C na výhrevnom mieste čo znamená slabučká žiarovka alebo výhrevná fólia zapnutá na 12 W. Terárium stačí veľkosti 70 x 40 x 40 cm a je lepšie keď je zariadené konárom na lezenie a úkrytom lebo užovky ako aj korálovky sú živé a čiperné hady, ktoré sa rady pohybujú. Dorastajú do veľkosti 100 – 130 cm a majú štíhla telo hrúbky do 5 cm. Pri rozmnožovaní kladú vajíčka ktoré je treba inkubovať v inkubátore.

Pytóny kráľovské sú hrubšie a mohutnejšie hady a odosť menej pohyblivé preto stačí  terárium rovnakých rozmerov. Dorastajú do dĺžky 130 – 150 cm no staré jedince môžu mať až dva metre pri hrúbke až 10 cm. Vo veľkochovoch sa tieto hady chovajú v tzv. „rack systéme“ čo je regál so zásuvkami a v každom je had. Je to esteticky oproti teráriu nevzhľadné ale priestorovo úsporné riešenie pri chove väčšieho počtu hadov. Tieto hady majú špecifikum ktorým zvyknú stresovať neskúsených chovateľov – zimný pôst kedy nežerú aj 4 mesiace. Samice taktiež znášajú vajíčka ktoré je treba inkubovať.

Veľhady kráľovské dorastajú do dĺžky 180 – 250 cm v závislosti od pohlavia a druhu. Vyžadujú terárium rozmerov 150 x 70 x 70 cm a teplotu 30 stupňov na výhrevnom mieste. Pohybujú sa v dospelosti málo, na rozdiel od užovky nevyhľadávajú potravu aktívne ale metódou „sedieť a čakať“. Ako mláďatá sú čiperné a radi lozia po konároch no v dospelosti sú už na to ťažké. Rodia živé mláďatá v počte 10 – 30 kusov.

Pytóny tmavé sú najväčšie s bežne chovaných druhov a žiaľ na to často doplácajú pretože sa ich ľudia zbavujú akonáhle prerastú možnosti terária. Dorastajú až do 6 metrov a váhy okolo 100 kg a potrebujú preto terárium veľkosti aspoň 200 x 100 x 100 cm. Sú to pokojné hady no vzhľadom na ich veľkosť je manipulácia s nimi dosť náročná preto by si mal začiatočník vopred rozmyslieť voľbu tohto hada. Vo všeobecnosti platí, že si treba vopred rozmyslieť čo zvládneme a na čo máme aby sa nestalo, že had presiahne naše možnosti a budeme musieť rozmýšľať nad tým, kam s ním.

Autor: Monika Muríňová, fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 66 Priemer: 3.5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *