Veľhad kráľovský – lat. Boa constrictor

Veľhad kráľovský

Patrí k najznámejším a najčastejšie chovaným druhom veľhadov, čomu sa teší najmä vďaka svojej miernej povahe. Pochádza zo Strednej a Južnej Ameriky a vo svojej domovine sa vyskytuje v suchých, teplých a svetlých oblastiach, ale aj v dažďových pralesoch a zdržiava sa aj v blízkosti vodných nádrží, kde sa živí cicavcami, vtákmi a inými plazmi.

Hlavu má trojuholníkového tvaru, ktorá je plochá a viditeľne oddelená od svalnatého tela. Sfarbenie jednotlivých druhov sa môže líšiť. Od červenohnedej, žltohnedej, až po červenosivé a červenkasté.

Aktívny je v noci a za súmraku. Väčšinu času strávi na zemi, ale dobre sa pohybuje aj na konároch stromov. Deň trávi v úkrytoch zo skál, kmeňov stromov a pod. Živí sa cicavcami, vtáctvom, plazmi. V zajatí ho kŕmime hlodavcami, kurčatami, či holubmi.

Denná teplota v teráriu by mala dosahovať 25 až 32 °C. Teplota v noci môže byť nižšia – medzi 20 – 22 °C. Ak mu v zajatí vytvoríme vhodné podmienky, samica privádza na svet až 60 živých mláďat, dlhých do 60 cm. Pohlavne dospieva vo veku 3 rokov.

Fotografia: Wikimedia.org, video: Youtube.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 9 Priemer: 3.3]
1 komentár
  1. Peter

    Toto je môj najobľúbenejší druh!

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *