Čo si pripraviť na chov hada

Hady nie sú veľmi náročné na chov. Okrem toho sú vhodné aj do rodiny s alergikmi. Ak aj vám učarili tieto zaujímavé tvory, poradíme vám, čo všetko si budete musieť pripraviť ešte pred ich príchodom k vám domov.

Terárium

Potreby pre chovateľov hadov zahŕňajú terárium a jeho vybavenie. Veľkosť terária bude závisieť od zvoleného druhu plaza. Pre pytóna kráľovského to bude až 100 x 50 x 50 cm. Pre menšie druhy si môžete vybrať model s menšími rozmermi. Pri kúpe hľadajte model s aspoň jednou stenou s reliéfnym povrchom, aby sa po nej mohol had plaziť. Nezabudnite si terárium vždy zatvoriť, aby sa nedostal von.

Terárium iste nenechávajte prázdne. Hadovi by ste v ňom mali vytvoriť miesta, kde si bude môcť nájsť dostatok súkromia. Na dno nádoby nasypte substrát. Použiť môžete piesok, rašelinu či mulčovaciu kôru. Rastliny do terária vyberajte podľa toho, akého hada budete chovať. Iné rastliny sú vhodné pre plaza z tropickej a iné z púštnej oblasti.

Hady potrebujú mať vytvorené vhodné svetelné aj tepelné podmienky. Nastavte tiež striedanie dňa a noci. Denné svetlo vyberajte so zložkou UVB žiarenia. Nezabudnite na výhrevnú žiarovku s krytom, aby sa plaz o ňu nepopálil a teplotu v teráriu udržiavajte nad 28 °C. Vhodným nasmerovaním vytvorte rôzne tepelné oblasti, aby sa had mohol skryť aj na chladnejšie miesta. Presnú teplotu odporúčame kontrolovať teplomerom, rovnako ako aj úroveň vlhkosti.

Pravidelné vetranie

Aby mal váš plaz dostatok čerstvého vzduchu, pri kúpe terária skontrolujte, či sa na jeho vrchnej časti nachádzajú otvory na vetranie. Inak by hrozilo riziko vzniku plesní. Pozor však na to, aby v teráriu nebol prievan. V prípade, že sa vo vnútri začnú množiť baktérie a vzniknú plesne, budete ho musieť vyčistiť.

Ako čistiť terárium

Zvyšky jedla či iné nečistoty by ste mali odstraňovať pri každom kŕmení. Zabránite tak množeniu baktérií, ktoré by mohli hadovi spôsobiť zdravotné problémy. Kvalitu vody by ste mali pravidelne kontrolovať a meniť ju aspoň raz za deň.

Substrát je potrebné meniť raz za mesiac. V prípade, že sa z neho nesie zápach, mali by ste to urobiť bez odkladania. Pripravte si drobné domáce potreby, ako sú vrecia na odpad, textilné a papierové utierky. Znečistený substrát vysypte do vreca na odpad. Ak máte zanesené sklá, použite navlhčenú utierku. Doleštíte ho pomocou kuchynskej papierovej utierky.  Terárium by ste mali raz za pol roka vydezinfikovať. Dezinfekčné prostriedky je potrebné z nádoby dôkladne vypláchnuť. Dezinfekčné prostriedky vyberajte z druhov určených špeciálne na čistenie terárií. Ak sa obávate použitia dezinfekcie, vyskúšajte len horúcu vodu.

Autor fotky: Kamil Zubrzycki na Pexels

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *