Podmienky pre chov hadov

Terárium pre plazy

Skôr, ako sa pustíme do chovu hadov, musíme sa oboznámiť s ich spôsobom života a podmienkach ktoré jednotlivé druhy vyžadujú. Začínajúci chovatelia by si mali preto zvoliť druhy s najnižšími nárokmi. Sebe ušetria množstvo sklamaní a zvieratám trápenie.

Terárium musí byť vybavené podľa potrieb chovaného hada, malo by mu poskytnúť podmienky, ktoré sa čo najviac približujú podmienkam jeho prirodzeného biotopu, čo je pri chovoch v zajatí ťažko splniteľná úloha, dôležité však je, aby sa had u chovateľa cítil dobre. V teráriu, ktoré poskytuje hadom dobré prostredie môžme sledovať všetky prirodzené aspekty jeho života – zviera v ňom bez problémov prijíma a vylučuje potravu, zvlieka sa a úspešne sa rozmnožuje.

Dôležité je zvoliť správnu veľkosť terária vzhľadom k chovanému druhu. Užovke červenej plne postačuje terárium v rozmeroch 40 x 40 x 80 cm, ale „stromovým hadom“ treba zaobstarať podstatne vyššie a priestrannejšie chovné zariadenie. Steny terária by mali byť aspoň z časti členité a umožňujúce pohodlné plazenie sa. Osvetlenie terária možno využiť aj ako vyhrievanie, no zároveň by mali byť zachované aj chladnejšie miesta, na ktoré sa môže v prípade potreby utiahnuť. Na lokálny ohrev dobre poslúži aj vyhrievacie teleso vo forme tepelného kameňa.

Aby sme zabezpečili prísun čerstvého vzduchu, chovné zariadenie by malo mať zabudované odvetrávanie, priamo úmerné veľkosti terária. Príliš malé by nedokázalo plniť svoju funkciu a cez priveľké by mohlo dochádzať k veľkým únikom tepla a neboli by sme schopní priestor vyhriať na požadovanú teplotu. Nevyhnutými doplnkami sú teplomer a vlhkomer, ktorými pravidelne kontrolujeme mikroklímu v zariadení, obzvlášť v čase zvliekania, kedy je dôležitá zvýšená vlhkosť.

Terárium by sme mali vybaviť vhodným substrátom, na výber máme od akvaristického piesku, až po rašelinu zmiešanú s drevenou štiepkou, či mimoriadne osvedčený lignocel – lisovaný drvený materiál z kokosového orechu. Nemali by sme zabudnúť na dostatočne veľkú nádobu s čistou vodou, ale aj miesta, ktoré môže využiť ako úkryt.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 27 Priemer: 3]
2 komentáre
 1. Eduard

  Mám otázku stačí na chov hada terárium s rozmermi 60x30x24 ? (DxŠxV)

  • peter

   to záleží od konkrétneho druhu

 2. Maros

  Chcem sa spýtať mám terarium 200x100x60 stačí to pre velhada kralovskeho

  • Tomo

   Ak je ten rozmer 200x100x60 = D x Š x V tak to pre veľhada postačuje.

 3. Tomas

  plati sa za chov hada? nieco u veterinara,prihlasit ze je u vas atd,neviete nahodou co vsetko treba?

 4. Rudolf

  220x60x25 by stačilo pre hada?

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *