Aké materiály použiť na stavbu terária?
Terárium je najdôležitejšou podmienkou pre chov plazov preto jeho vybaveniu treba venovať najväčšiu pozornosť. Každý druh hada má špecifické nároky na chov ktoré ešte pred jeho kúpou musíme poznať aby sme vedeli ako by terárium preňho malo vyzerať. Popíšeme si jednotlivé materiály na výrobu, ich výhody a nevýhody a vplyv na klimatické podmienky vo vnútri terária.
Sklo – je najčastejšie používané no má skôr nevýhody ako výhody. Je ťažké, rozbitné a je slabý tepelný izolant, preto je vo vnútri väčšia spotreba energie na vykurovanie. Tiež sa nedajú vyvŕtať vetracie otvory a v prípade stromových hadov treba nájsť vhodný spôsob na upevnenie konárov. Výhodou je ľahká dezinfikovateľnosť a udrží dostatočnú vlhkosť. Sklenené teráriá sú vhodne hlavne pre tepelne nenáročné pozemné hady – užovky, hadiarky…
Drevo – je výborný tepelný izolant a nároky na spotrebu tepla sú preto výrazne nižšie, rovnako nie je problém s vŕtaním dier na svetlo, výhrevné káble, vetranie a upevnenie konárov. Je ale pórovité a preto sa nedá až tak dobre dezinfikovať ako sklo. Tiež nastáva problém pri udržaní vlhkosti pretože drevo musí byť ošetrené proti plesniveniu. Drevo je ale pomerne ťažké no zato je nerozbitné a nepoškriabateľné. Je vhodné pre stromové hady a hady náročné na teplo no nie na vlhko (po ošetrení proti vlhkosti je možné v teráriu aj rosiť).
Plexisklo – používa sa menej no veľmi obľúbené je v zahraničí v chove stromových hadov. Je ľahké, nerozbitné, dajú sa doňho vŕtať diery a výborne znáša aj vlhké prostredie. Jeho nevýhodou je akurát poškriabateľnosť a slabšia tepelná izolácia.
Plast – boxy sa používajú vo veľkochovoch hadov. Majú funkciu akoby „šuflíku na hady“ ktorý je zasunutý v drevenej polici. Je to praktický spôsob chovu, ľahko udržiavateľný, spratný a hadom vyhovuje no je to veľmi nevzhľadné, hadovi poskytuje len minimum priestoru na pohyb a žiadnu možnosť lozenia. Tento spôsob chovu sa najčastejšie využíva pri pytónoch kráľovských a veľhadoch v hadích farmách.
OSB dosky – výborný materiál identických vlastností ako drevo, no je ľahší a finančne menej náročný.
Orientácia terária by mala byť vzhľadom na potrebu teplotného gradientu jednoznačne na šírku. Had musí mať možnosť ísť sa vyhriať aj ochladiť, preto je vhodné vyhrievať len jeden koniec terária. Kedysi panoval názor, že stromové hady by mali mať terárium orientované na výšku ale keďže je tam zlá možnosť teplotného gradientu a had sa aj tak pohybuje horizontálne nie vertikálne tak aj na náročné stromové hady používame pozdĺžne terária no s menšími nárokmi na veľkosť. No pri voľbe materiálu sa musíme v prvom rade orientovať teplotnými nárokmi hada a potrebami na vnútorné zariadenie kvôli vŕtaniu do materiálu.
Autor: Monika Muríňová, fotografia: © BigStockPhoto.com