Ako na odchovať mláďatá hadov

Párik psohlavcov zelených

Ako v každom chovateľskom projekte tak sa väčšinou aj v chove hadov stane, že chovateľ zatúži po potomstve od svojich miláčikov. Či už ide len o záujmového chovateľa s párikom „domácich miláčikov“ alebo o profesionálneho veľkochovateľa, vždy musia byť dodržané základné chovné podmienky aby tento zámer mohol byť uskutočniteľný.

V tomto článku si priblížime niečo viac o troch nenáročných najčastejšie chovaných hadoch ako sú veľhady kráľovské, pytóny kráľovské a užovky červené. Základné podmienky na odchov mláďat sú nasledovné:

Mať k dispozícii dospelý chovný pár zvierat – znamená to minimálne jedného samca a jednu samicu, pričom percento úspešnosti sa zvyšuje pri viacerých zvieratách použitých v chove – napr. viac samcov na napárenie jednej samice. Pod pojmom dospelosť sa u hadov považuje samček vo veku aspoň dvoch rokov a samička vo veku aspoň troch rokov, pričom treba prihliadať aj na dĺžku nielen vek. Vo veľkých chovoch sa žiaľ na úkor zdravia zvyknú hady prekrmovať aby čo najskôr dosiahli veľkosť „dospeláka“, je to ale z dlhodobého hľadiska na úkor zdravia chovného hada, kvality a početnosti vrhu/znášky a životaschopnosti mláďat. V chove náročných druhov napr. psohlavec zelený sa v žiadnom prípade nesmie uponáhľať a hady prekrmovať aby boli čím skôr vhodné do chovu lebo výsledkom často býva, že sa had nedožije ani dospelosti (cca 4 roky, psohlavce sa prvý krát odporúča páriť až po dosiahnutí 5 rokov veku samičky), kdežto pri veľkých hadoch ako sú pytóny tmavé občas chovatelia pripúšťajú už aj 1,5 roka mladučké prekŕmené samičky.

Zvieratá musia byť v 100%nom zdravotnom stave – do chovu môžeme pripustiť len jedince ktoré sú aspoň pol roka absolútne zdravé, v kondícii, neprekonali žiadne prechladnutie, zaparazitovanie či akýkoľvek iný problém a sú primerane kŕmené.

Vhodné chovné podmienky – každý druh hada vyžaduje pri príprave na odchov vytvorenie špecifických podmienok. Hady by pol roka pred prípravou na odchov mali byť chované oddelene aby ich stretnutie bolo výrazným stimulom na párenie. Množstvo hadov má v prírode sezónu párenia od jesene (príprava) cez zimu (samotné párenie) až po jar (znášky/odchovy). Úprava tepelných podmienok pripomínajúca počasie v prirodzenom prostredí hadov sa nazýva cyklovanie. Znamená to postupné znižovanie denných teplôt o cca 3 stupne a nočných o cca 5 stupňov v období od septembra do novembra. Následne sa v decembri chovný párik dá k sebe a sleduje sa ich správanie, či dôjde k páreniu. Po spárení sa samica po niekoľkých dňoch až týždňoch nafúkne akoby zožrala veľkú korisť – toto sa nazýva ovulácia. Pôrod zvyčajne nastáva po 3 – 4 mesiacoch po zvleku po ovulácii u veľhadov, pričom každý druh to má s dĺžkou tehotenstva inak. Pytóny a užovky treba aj zazimovať, čo znamená pokles teplôt až na 15 stupňov a párenie nastáva až po odzimovaní. Veľhady rodia živé mláďatá, pytóni a užovky kladú vajíčka ktoré treba inkubovať pri cca 30 °C.

Chovné podmienky pre mláďatá – mláďatká po narodení/vyliahnutí treba od matky odobrať, umyť od pôrodných tekutín a dať do samostatnej krabičky vystlanej hygienickými utierkami pri teplote 28 – 29 °C cca mesiac. Po prvom zvleku je možné mláďatká nakŕmiť primerane veľkou korisťou a fungujú samostatne ako veľké hady.

Autor: Monika Muríňová, fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 7 Priemer: 4.4]
1 komentár
  1. Ľubomír

    Dobrý deň.
    Mám užovku červenú, ktorá mala 1.6.2021 25 rokov. Je to bežné?

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *