Hady žijúce na Slovensku
Vo voľnej prírode sa možno na Slovensku stretnúť hneď s niekoľkými druhmi hadov, no iba jeden je jedovatý. Viete ktorý to je a ako ho rozoznáte?
Užovka obojková – lat. Natrix natrix
Azda najrozšírenejšou je u nás užovka obojková, známa aj pod starším názvom ako užovka obyčajná (lat. Natrix natrix). Charakterizujú ju dva žlté, polmesiačikovité útvary za hlavou. Farbu tela má hnedú, sivú, alebo olivovozelenú s tmavšími škvrnami pozdĺž tela, no môže mať aj čisto čierne sfarbenie. Má veľké oči so zrenicami kruhovitého tvaru. Dorastá do dĺžky maximálne 150 cm. Vyskytuje sa v blízkosti vlhkých a podmáčaných miest, močiarov, okrajov jazier, potokov a riek. Je dobrý plavec, pláva s hlavou vynorenou nad vodou. Aktívna je počas dňa. Loví najmä obojživelníky, ryby, ale nepohrdne ani drobnými hlodavcami a hmyzom. Užovka obojková nie je jedovatá, neútočí na človeka a doposiaľ nie sú známe prípady uhryznutia človeka.
Užovka hladká – lat. Coronella austriaca
Užovka hladká (lat. Coronella austriaca) je had menšieho vzrastu, dorastá do dĺžky len 50 až 70 cm. Je charakteristická sivým sfarbením, s kresbou tvorenou bodkami, ktoré sa môžu na chrbte spájať, čím pripomína vretenicu, no na rozdiel od nej má oči so zrenicami kruhovitého tvaru. Za hlavou má tmavú škvrnu tvaru písmena V. Vyskytuje sa v lesostepných a slnečných oblastiach, bohatých na úkryty, ale aj pri okrajoch ciest a múroch. Živí sa najmä inými plazmi – jaštericami, slepúchmi, ale aj inými druhmi hadov, nepohrdne ani hlodavcami a bezstavovcami. Užovka hladká nie je jedovatá.
Užovka fŕkaná – lat. Natrix tessellata
Užovka fŕkaná (lat. Natrix tessellata) sa vzrastom a spôsobom života podobá užovke obojkovej, no je agresívnejšia. Telo má štíhle, sploštené zo strán, s dlhým chvostom. Dorastá až do dĺžky 100 cm. Je sivej, až olivovozelenej farby, škvrny na tele prechádzajú do šachovnicového alebo priečnepruhovaného vzorovania. Oči má veľké s kruhovou zrenicou. Obýva južné oblasti a väčšiu časť života trávi v blízkosti vôd, najmä pomaly tečúcich riek so zarastenými brehmi, ktoré poskytujú dostatok možností úkrytu, kde sa živí prevažne vodnými živočíchmi. Je vynikajúcim plavcom a vodné prostredie opúšťa iba výnimočne. Pre jej spôsob života a plachosť je veľmi obtiažne ju spozorovať. V prípade nebezpečenstva z miesta rýchle uniká, dobre pláva aj pod hladinou. Rovnako ako predošlé druhy, ani užovka fŕkaná nie je jedovatá.
Užovka stromová – lat. Zamenis longissimus
Užovka stromová (lat. Zamenis longissimus) patrí k našim najdlhším hadom, dorastá až do dĺžky 2 metre. Stavbou tela je to štíhly a svalnatý had s úzkou hlavou. Má veľké oči, s oválnou zrenicou, ktorá je typická pre hady aktívne počas dňa. Dospelé užovky stromové majú olivovohnedé, sivožlté alebo čiernohnedé sfarbenie tela, bez škvŕn. Brušnú časť majú žltej farby. Mláďatá majú až do dospelosti za hlavou žltú škrvnku, preto si ich možno spliesť s užovkou obojkovou. Užovka stromová obýva najmä teplé a slnečné oblasti v svetlých lesoch, hájoch, krovinách. Živí sa drobnými hlodavcami, ale i vtákmi a plazmi. Veľmi obratne šplhá po stromoch a to i na zvislých plochách, vďaka čomu sa dostáva aj do vtáčích hniezd. Užovka stromová nie je jedovatá.
Vretenica severná – lat. Vipera berus
Vretenica severná (lat. Vipera berus) je známa aj ako vretenica kľukatá, vretenica obyčajná, alebo ľudovo zmija. Je to jediný, vo voľnej prírode na Slovensku žijúci jedovatý had. Jej jed je vysoko toxický, no nedokáže ho vytvoriť v dostatočnom množstve na usmrtenie bežného zdravého dospelého človeka. Vretenica dorastá do dĺžky 80 cm, telo má kratšie a zavalité. Oko má charakteristickú štrbinovitú zreničku, ktorou sa odlišuje od užoviek, ktorú ju majú kruhového tvaru. Sfarbenie tela je individuálne a závisí od pohlavia, ale aj lokality výskytu od sivej až po hnedú, no vyskytuje sa aj v albinotickej, či čiernej mutácii. Vretenica severná má na chrbte charakteristický kľukatý vzor, niektoré farebné mutácie ho však mať nemusia. Obýva širokú škálu biotopov, uprednostňuje slnečné a vlhké miesta lesnatej krajiny, s výkyvom dennej a nočnej teploty. Nájdeme ju na lúkach, pasienkoch, v porastoch čučoriedok a brusníc, v okolí lesných potokov, opustených kameňolomoch, na kamenistých stráňach, okrajoch lesov, ale aj horských lúkach a medziach. Jej potravu tvoria hlodavce, obojživelníky, jašterice, ale aj vtáctvo.
Fotografie: © BigStockPhoto.com
mohli ste tu uviest aj slepucha lamaveho, mnoho ludi si ho zamiena s hadom, aspon by ste uviedli na spravnu mieru ze v skutocnosti nejde o hada
ďakujeme za tip
Dobrý ale Slepúch patrí medzi jašterice a nie medzi hady 🙂
Dobrý deň,
prosím Vás,koľko sa dožije užovka obyčajná?
Ďakujem
ahoj, dožíva sa asi 15 až 20 rokov
Dobrý deň!
Chcela by som sa opýtať,aký druh hada môže byť a hlavne či je jedovatý:
stredne tmavá zelená farba,dlžka asi 1,5m a videli sme ho na južnej časti stredneho slovenska(okres Lučenec).
Žial bližšie ho neviem opýsať .
Ďakujem.
asi to bola iba neškodná užovka obyčajná, netreba sa znepokojovať
Včera som videl pri jazere v Rusovciach dvojicu hadov na spletenci kríkov. Jedna bola veľká užovka šedozelenej farby, hrubá asi ako dva palce, skrútená do klbka. Ke´d som prišiel bližšie, tak sa od nej oddelil druhý had dlhý do polmetra, čiernej farby. Na spodnej strane tela mal po oboch bokoch biele bodky. Podľa vášho článku výskyt takéhoto hada na Slovensku nie je. O čo sa mohlo jednať?
Tento týždeň som v lese neďaleko Strážskeho videla hnedého hadíka, štíhleho, hladkého, sivej, lesklej farby. Mal asi tak 40 cm. Neviem, čo to bolo
Vcera sme videli sivo-ciernu vretenicu v Račkovej doline (Západné Tatry). Mohla mat cca 60-80 cm.
Dobrý večer, ja som včera v lese videla malého čierneho hada so žltými škvrnami, bolo to na Letiskách pri Žiline.
Akože ľudia mus ich tu byť viac lebo keď sme boli na Orave v lese tak tam bolo mláďa nejakého hada mal čierny jazyk z vrchu bol taký ako keby bronzový až hnedý a zo spodu bol čierny !!! Čo to kurňa je
Videl som fotky veľmi zaujímavého hada,akého som ešte nevidel. Bol celý čierny, ako vretenica Aspis. Také som už videl aj u nás v prírode, ale tento mal po celom tele jasné modré fľaky rôznej veľkosti a nepravidelne rozmiestnené. Veľmi zvláštne, možno nejaká mutácia, nejaký nový druh, alebo nejaký cudzokrajný?
Nedali ste tu slepucha. Ten býva často v záhradách. Ja ho napr. mám.
Mohli by ste mi poradiť? Včera som bola pri jazere a okolo mňa išiel had..veľký okolo 1,50cm a hrubý asi 10-15cm..bol čierny ako uhoľ..čo to môže byť?
A čo úžovka obyčajná
cusko busko autobusko ucim sa na biologiu hady a mam tam napisat vsetky hady co ziju na slovensku viete mi poradit ake a inak hra niekto minecraft?
Vretenica severná niekolko krat pri rybolove na hrone som sa stretol z hadmi no par krat som videl vretenicu napr nitra zobor nizke tatry atd ale na hrone som videl hada totalne orazovy az okrovy no na chrbte typicke znaky vretenice cca 1az 1.2 m moze to bit vretenica ?
Zdravim. Videla som vyhrievat sa hada cca 70cm krasnej jasnej bledozelenej farby na sene. Sipkov okres Banovce nad Bebravou. Hlava mala tvar ako klasicka uzovka. No neviem co to mohlo byt zac i ked na prvy pohlad by som povedala ze slo o uzovku zelenu co je zrejme hlupost. Viete mi povedat co by to mohlo byt za druh? Dakujem velmi pekbe.
Môžu v jednom revíri (moja záhrada – kamenné múriky, studničky, svah,stromy) žiť dva druhy užovky ? V tomto teple sú veľmi rýchle, ale mne sa vidí, že jedna je hnedá (užovka hladká) a druhá tmavá a hodne väčšia. Už roky tam mám veľa jašteričiek.
Pri dome včera sa objavil had z hora bol taký sivý skoro zelený a z dolár bol oranžovo čierny
Dobrý den, na chatě na Majdaně M.Karpaty jsme měli asi užovku černou, byla dlouhá asi 1,5-2 m je to možné? Vedle teče potok a starý list. les. Méli jsme hada pojmenovali jsme ho Ferda, který se nám pravidelně svlékal v mal. přístřešku na nářadí, vúbec nebyl plachý, ele to byla aso užovka stromová, byl asi 1,5m dlouhý a mám foto, jak si pochutnává na žábě. Vúbec se nebál, máme psa a vúbec na sebe nereagovali. Tak se mějte. Ze SR pozdravuji domú do mojí rodné vlasti.