Psohlavec zelený – lat. Corallus caninus
Je rozšírený v oblasti Brazílie, Peru, Kolumbie, Bolívie a Venezuely. Dorastá do dĺžky až 3 metre. Vďaka jeho listovozelenej farbe patrí k najkrajším druhom. Hlavu má zreteľne oddelenú od tela, klinovitého tvaru, chrbát je charakteristický ostrou hranou, spôsobenou stlačením tela. Na chrbte môže mať úzky svetlý pás, ktorý prechádza v pravidelných intervaloch do bieleho priečneho pruhovania.
Aktívny je v noci a za súmraku. Obýva najmä koruny stromov, v pralesoch miest svojho výskytu, kde je svojou farbou dokonale maskovaný. Živí sa najmä vtákmi. Je vynikajúcim plavcom.
Samice rodia až 6 mláďat, dlhých približne 50 cm. Patrí medzi náročné druhy hadov na chov v zajatí. V teráriu nesmie chýbať veľká vodná nádrž a rašelinový substrát, ktorý nám pomôže udržať vlhkosť vzduchu medzi 70 až 80 %. Terárium rosíme denne, udržiavame v ňom dennú teplotu 26 – 30 °C a nočnú 22 – 24 °C.
Je to had kľudnej povahy, avšak pri chytaní, alebo rušení môže zaútočiť a vďaka dobre vyvinutým predným zubom, zahnutým dozadu vie spôsobiť hlboké a bolestivé rany. Pri chove psohlavca v zajatí ho kŕmime myšami, kurčatami, holubmi.
Fotografie: © bigstockphoto, video: youtube
je to krasavec, skoda ze mi manzelka nechce dovolit dalsi prirastok, bral by som ho hned