Anakonda žltá – lat. Eunectes notaeus

Anakonda žltá

Pochádza z juhozápadnej Brazílie, Paraguaja, Bolívie a severnej Argentíny. Dorastá do dĺžky 3 až 5 metrov. Má podlhovastú hlavu, ktorá nie je zreteľne oddelená od trupu. Šupiny na tele sú lesklé a hladké. Sfarbenie je žlté, až svetlohnedé, s čiernou kresbou, ktorá je po bokoch tela menšia. V spodnej časti tela je žltá, až biela so škvrnami čiernej farby.

Je veľmi dobrý plavec, potápa sa a pod hladinou vydrží dlhý čas. Aktívna je za súmraku a v noci. Živí sa cicavcami, vtákmi, rybami i plazmi, v zajatí ju kŕmime hlodavcami, hydinou, holubmi a rybami. Potravu je nutné spestrovať vitamínovými prípravkami.

Chováme ju v priestrannom teráriu s vodnou plochou. Vodu musíme denne vymieňať, pretože v nej trávi množstvo hodín a znečisťuje ju potravou a výkalmi. Denná teplota terária by sa mala pohybovať medzi 25 – 30 °C, nočná okolo 20 °C. Samica privádza na svet až 15 mláďat, ktoré sú dlhé až 70 cm.

Povaha anakondy žltej sa líši od jedinca k jedincovi. Niektoré sú pokojné a krotké, iné zase útočné a hryzavé, najmä pri kŕmení.

Keďže v dospelosti dorastá do dĺžky presahujúcej 3 metre, je zaradená medzi nebezpečné živočíchy a možno ju na Slovensku chovať iba za podmienok stanovených Vyhláškou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR o chove nebezpečných živočíchov č. 143/2012 Z. z.

Fotografia: Wikimedia.org, video: Youtube.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 12 Priemer: 3.4]
1 komentár
  1. Darius Manduluk

    A ako ju legálne zohnať na Slovensku prosim !

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *