Kŕmenie hadov v zajatí

Užovka červená žerie myš

Výber vhodnej potravy pre hady je jedna z najhlavnejších podmienok chovu hadov. Drvivá väčšina hadov prijíma cicavce rôznej veľkosti, hydinu a vtáky, iné hady žerú ryby a taktiež existujú hady vajcožravé a hmyzožravé.

Najčastejšie a najdostupnejšie kŕmne zvieratá sú myši a potkany. Sú dostupné vo všetkých veľkostiach pre hady od najmenších užoviek, ktoré kŕmime novorodenými myšami až po veľhady a pytóny do veľkosti 2 metre – tie dostávajú najväčšie potkany. Hady nad 2 metre ako sú niektoré druhy pytónov (tmavý, mriežkovaný, písmenkový) a anakondy je vhodnejšie kŕmiť veľkou korisťou – králiky, hospodárske zvieratá. Vo všeobecnosti platí, že hrúbka koristi by mala byť rovnaká až dva krát taká ako je šírka hada v najhrubšom bode. Výnimkou sú stromové hady ako pytón zelený či psohlavec zelený, ktoré ležia na konároch zmotané do pevných slučiek a príliš nafúknuté brucho by som spôsobovalo nepohodlie pri ležaní. Tým stačí nanajvýš tak hrubá korisť ako je ich telo v najhrubšom mieste, navyše majú veľmi nízku aktivitu takže kŕmenie väčšou korisťou je vyslovene na škodu. Hady vzhľadom na ich roztiahnuteľnú sánku dokážu prehltnúť aj 5 x tak hrubú korisť ako sú sami ale takéto prekrmovanie je zbytočné a vedie k vysokému ukladaniu tuku čo pri citlivých hadoch ako sú napr. psohlavce zelené vedie až k smrti nakoľko sa degenerujú vnútorné orgány.

Z hľadiska výživovej hodnoty sú myši a potkany pre ich vhodný pomer svaloviny a tuku najvhodnejšia potrava ideálna ako plnohodnotné krmivo ktoré netreba striedať s niečím iným. V prípade kŕmenia malých hadov holíčatami by bolo vhodné voliť radšej kus myšacieho stehna nakoľko myšie holíčatá majú veľmi nízku výživovú hodnotu – je to z cca 90 % len voda. Nemá ešte svalovinu, kalcifikované kosti a ani srsť a dáva tak háďatku veľmi slabú výživu. Taktiež je podľa niektorých chovateľov nevhodné dlhodobo kŕmiť morčatami pretože má hrubú kožu a tvrdé chlpy čo sa horšie trávi. Čo sa týka častosti kŕmenia tak všeobecnosti platí: mláďatá do roku každý týždeň, potom každých 10 – 14 dní v závislosti od veľkosti koristi. U dospelého veľhada platí že samice kŕmime veľkým potkanom každých 10 dní, samce každých 14 dní.

Veľkosť a častosť kŕmenia musíme samozrejme v prípade potreby upraviť napr. hadom vo výkrme po odchove, chorobe či zimovaní dáme koľko si vezmú ale tučných hadov či hadov a nízkou aktivitou naopak obmedzujeme. Pre porovnanie psohlavec zelený je cca 180 cm veľký had ale s veľmi nízkou aktivitou a kŕmime ho raz za dva až tri týždne len malým potkanom. Bežne trvá strávenie veľkého potkana cca týždeň, preto je vhodné nechať hada zo 3 – 7 dní pretráviť a až potom mu ďalšiu potravu ponúknuť. Ako spestrenie stravy sa zvykne používať hydina, mäso je ale jemnejšie a trus z nich je vodnatejší a výraznejšie zapácha. Hady majú pomalé trávenie a preto bez problémov či strate na váhe vydržia hladovať aj 3 mesiace, čo napríklad konkrétne pytóny kráľovské bežne cez zimu zvyknú robiť. Dospelý normálne kŕmený had by neumrel od hladu ani pri ročnej hladovke, no na obezitu uhynúť môžu nakoľko tuk poškodzuje vnútorné orgány. Vo všeobecnosti preto pri kŕmení hadov platí, že menej je viac.

Autor: Monika Muríňová, fotografia: © BigStockPhoto.com, video: Youtube.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 21 Priemer: 3.1]
2 komentáre
  1. Dominika

    Fuuuuj ze vam nie je zle zo seba keby tak vas chcel zozrat ten had ako tie chudence co si musia vytrpiet ten strach…… Odpor!!!!!

  2. Alexandra

    Milá Dominika, máme doma hada 2 týždne. Pri prvom kŕmení som so strachom pozorovala tú rozkošnú bielu myšičku a dúfala som, že nebude trpieť. Príroda to zariadila úplne geniálne: myšička, prvá a aj tá druhá, si veselo pobehovali po terárku, lozili aj po našom Kukovi veľhadovi a vôbec netušili, že sa stanú normálnym a prirodzeným článkom potravinového reťazca. Kuko ich chytil tak rýchlo, že sme to nestačili zaregistrovať ani my, ktorí sme sa na to pozerali. Som presvedčená, že myšky zažili menší stres ako my (ak vôbec nejaký stihli mať) :). Príroda nie je ani hnusná, ani odporná. Zvrátení dokážeme byť len my ľudia. Zdravím a prajem veľa zážitkov z reálnej prírody, kde sa ŽIJE.

    • Sophia

      Dobrý večer,chcem sa opýtať ako často mám kŕmiť mláďa úžovky červenej ?

  3. Andelka

    Aj my sme si pred týždňom kupili mláďa veľhada kráľovského. Kŕmili sme ho 2x a tiež to bolo také rýchle, že myška nestihla ani len pípnuť. Príroda to zariadila dokonale. To človek dokáže zabíjať na bytúnkoch a hydinárňach omnoho bolestivejšie a zhĺhavejšie a zvietatá si svoje vytrpia len do času kým narastú do požadovanej veľkosti, nehovoriac o samotnom procese usmrtenia.

  4. Albi

    Dominika!?? Hovno tomu rozumies.Preto radsej ani nekomentuj!!!!!

  5. Monika šebestova

    Ked sme momentalne v karantene a vsetko je dlhodobo zatvorene,nemam moznost dostat sa ku kupe mysi pre moju koralovku. Krmila som ho 2x do mesiaca 2ma mysami naraz a teraz mu neamam co dat.ako by som mohla riesit tuto situaciu prosim vas? Prosim odpovedajte mi meilom.Dakujem

  6. Peter

    Dobrý deň mám velhada ma 2,4m a králiky sú drahe, morcata majú vraj ostré kosti co im môžu ublížiť a operence mu dávať nechcem nepoznáte niekoho kto predáva nejaké veľké potkany alebo králikov ta rozumnú cenu ďakujem

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *