Ako si vybrať hada

Ak ste sa rozhodli pre chov plazov, na začiatok budete potrebovať dostatok informácií o tom, ako na to. My vám poradíme s tým, ako vybrať toho správneho, čo všetko budete potrebovať a kde svojho hada kúpite.

Plazy na predaj

Plazy na predaj nájdete v špecializovaných obchodoch, na chovateľských burzách alebo aj v inzercii na internete. Vyberajte podľa viacerých kritérií. Najhlavnejším je druh. Preto si ako prvé premyslite, ktorý bude pre vás najvhodnejší. Ak s chovom hadov začínate, najlepšie je vybrať niektorý z nejedovatých druhov.

Tieto druhy hadov sú tiež menej náročné na starostlivosť, najmä čo sa týka teploty v teráriu a vlhkosť. Keďže sú nejedovaté hady menej agresívne, budete ich môcť vziať aj do ruky. A navyše sú lacnejšie. Vhodné druhy, s ktorými môžete začať, sú užovka červená, veľhad kráľovský, pytón tmavý a kráľovský, niektoré druhy koráloviek a hadiarky. Výber vopred zvážte. Najlepšie je, ak sa poradíte so skúseným chovateľom hadov. Okrem toho si naštudujte dostatok informácií, aby ste sa na chov dostatočne pripravili.

Čo všetko budete potrebovať

Chovateľské potreby pre hady si nakúpte ešte pred príchodom vášho nového domáceho miláčika. Vopred všetko pripravte, aby ste ho mohli hneď uložiť do jeho nového domova. Budete potrebovať:

  • terárium – jeho veľkosť závisí od veľkosti hada, ktorého ste si kúpili. Napríklad pre veľhada kráľovského by malo mať rozmery 150 x 70 x 70 cm. Pre užovku červenú postačí 40 x 40 x 80 cm.
  • terárium je potrebné zariadiť tak, aby v ňom mal váš had vytvorené podmienky, ktoré sa čo najviac približujú prostrediu, z ktorého pochádza. Pre stromové hady zabezpečte dostatok prekážok na lezenie v podobe konárov alebo iných doplnkov. Pre niektoré hady je dôležité jazierko s vodou. V teráriu vytvorte miesta, kde sa bude môcť had ukryť.
  • ďalej budete potrebovať vyhrievacie teleso – to vám zabezpečí vyhrievanie terária na vhodnú teplotu. Vopred si zistite, aká teplota je pre druh, ktorý ste si vybrali, najvhodnejšia. Kontrolovať ju budete pomocou teplomera do terária.
  • vlhkosť – hady potrebujú aj prísun čerstvého vzduchu a vhodnú vlhkosť. Odmeriate ju vlhkomerom.
  • substrát – kúpte tiež substrát na vysypanie terária. Používať môžete akvaristický piesok alebo rašelinu s drevenou štiepkou.

Inzercia zvierat

Či už potrebujete hada kúpiť alebo predať, pomôže vám v tom inzercia zvierat. Nájdete tu mnoho inzerátov s ponukou hadov a iných zvierat aj potrieb pre chovateľov. Ak budete predávať, myslite na to, že kupujúci sa potrebuje o zvieratku dozvedieť dostatok informácií zo stručného textu. V popise inzerátu buďte preto výstižný a jasný. Uveďte všetko, čo by pri výbere zvieratka zaujímalo vás. Nezabudnite na kvalitnú fotografiu.

Fotografia: bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 6 Priemer: 3.2]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *