Najčastejšie zdroje ochorení hadov

Had v ruke človeka

Ochorenia sa nevyhýbajú žiadnym zvieratám, hady pochopiteľne nie sú výnimkou. Mnohokrát sa im dá ale predísť, pretože sú často spôsobené nedostatočnou starostlivosťou teraristu. Na najčastejšie príčiny sme si posvietili v tomto článku.

Nedostatok vitamínov – had si väčšinu potrebných vitamínov dokáže syntetizovať z potravy. Napriek tomu existuje celý rad ďalších, ktoré síce nie sú pre hada životne nevyhnutné, no majú vplyv na jeho zdravie a kondíciu. O ich dôležitosti a význame pripravujeme osobitný článok.

Príliš vysoká alebo nízka vlhkosť v teráriu má významný vplyv na zdravie zvieraťa. Privysoká vlhkosť mu môže spôsobiť respiračné ochorenia a zápaly, až po tzv. hnilobu, ktorá býva často smrteľná ak sa včas nelieči antibiotikami. Vysoká vlhkosť urýchľuje množenie baktérií a plesní, ktoré sú často príčinou a iniciátorom mnohých ochorení. Príliš nízka vlhkosť môže zapríčiniť problémy pri zvliekaní a následné hnisavé plochy a zápaly. Pri veľmi nízkej vlhkosti k zvlečeniu nemusí prísť vôbec. V období zvliekania je vhodné dočasne vlhkosť zvýšiť na 80%.

Nedostatočná dezinfekcia terária je ďalším zdrojom problémov. V takomto prostredí sa množia baktérie, plesne, huby a rôzne parazity. Substrát (lignocel) preto dezinfikujeme malým množstvom hypermangánu, ktorý zvieraťu neuškodí ani pri náhodnom požití.

Podkožné (subkutánne) parazity sú jedným z najzávažnejších problémov. Do chovu ich chovateľ zavlečie najmä s potravou neznámeho pôvodu – v prírode odchytenými hlodavcami, alebo si ich prinesie spolu s novým chovateľským prírastkom. V takomto prípade si chovateľ ľahko zamorí celý chov, je preto nutné dodržiavať minimálne dvojmesačnú prísnu karanténu a počas nej manipulovať s novými prírastkami oddelene, najlepšie v inej miestnosti.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 11 Priemer: 2.9]
2 komentáre
  1. Roberto kardos

    Veľmi poučné a hlavne pre mňa ako začiatočníka

  2. Erich

    Dobrý deň, neviete mi poradit čo robiť ak ma moj pyton na spodnej časti tela (na bruchu) hnisavé plochy? Aké opatrenia mám urobit?

  3. Tamara

    A nieje aj nejaký článok i o správaní hadov lebo môj 3 mesačný pytón je stále v klbku pri stene terária

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *