Podstielka v teráriu – čo áno, čo nie a prečo?

Pytón kráľovský na drevenej podstielke

Výber vhodnej podstielky je veľmi dôležitý a to nielen preto, že pomáha udržiavať vhodné vlhkostné podmienky v teráriu,  ale aj preto, že výber nevhodnej podstielky môže hadovi spôsobiť od nepríjemných pocitov až po smrteľné problémy.

Vo všeobecnosti platí, že podstielka musí spĺňať určité parametre – hygienu, schopnosť udržať vlhkosť, ľahká výmena v prípade pošpinenia, pohodlnosť a to posledné je estetickosť pričom platí, že jednotlivé druhy hadov majú rozdielne nároky na podstielku v závislosti od ich prirodzeného biotopu. Nižšie si popíšeme najpoužívanejšie druhy podstielok, ich pozitíva a negatíva.

Hobliny sú najčastejšie používaným materiálom v chove. Musia byť ale dostatočne veľké aby neboli prašné, preto je potrebné kupovať veľké hobliny nie malé piliny. Ich výhodou je že sú mäkké a príjemné hadovi na ležanie, výborne držia vlhkosť a zároveň neplesnivejú (pri normálnom rosení napr. v období zvleku). Sú taktiež dobrý tepelný izolant, pri znečistení stačí vyhodiť len pošpinenú oblasť a nahradiť novými a sú pomerne estetické. Výborné sú aj pri chove hadov náročných na vlhkosť pretože stačí ráno naliať na ne trochu vody a do večera preschnú aby nedošlo k nadmernej tvorbe baktérií. Cenovo nie sú nákladné.

Papierové obrúsky sú hygienické a vždy sa používajú pri karanténe hadov a koľko s na nich výborne vidieť prípadné parazity. Sú ale tenučké preto sú slabší tepelný izolant no vlhkosť držia veľmi dobre. Sú pomerne vzhľadné no pre ich nasiakavosť treba vymeniť pri pošpinení v celom teráriu. Na dotyk sú hadovi príjemné a cenovo dostupné.

Lignocel je pekný, pohodlný a výborne drží vlhkosť ale je to veľmi nebezpečná podstielka pre pozemných hadov! Pri kŕmení sa totiž nalepí na korisť a had ju prehltne, čo mu pri dlhodobejšom kŕmení spôsobí upchanie čriev a smrť. Pre stromových hadov ktoré sú kŕmené vo vzduchu z peanu je to však výborná podstielka a cenovo dostupná.

Noviny sú pomerne často používané pre ich cenovú dostupnosť, sú príjemné na ležanie a relatívne udržia aj vlhkosť no sú nevzhľadné a šuchocú pri pohybe hada. Tiež tlačiarenská farba obsahuje olovo čo pre zdravie hada nie je prínosné.

Bukové štiepky veľmi pekná podstielka no značne tvrdá na ležanie a cenovo nákladná, neudrží dostatočne vlhkosť a ľahko splesnivie. Ďalšou nevýhodou je že na dreve je prakticky nemožné spozorovať čierne parazity.

Piesok je pekný a cenovo ľahko dostupný, no nedrží moc teplo a ľahko sa dostane hadom pod šupiny. Používa sa hlavne pri chove púštnych hadov ktoré sa doňho zahrabávajú.

Štrk je tiež nenákladný ale nepohodlný na ležanie a kamene treba v prípade pošpinenia ako aj pri vložení do terárka prevariť.

Výber je pestrý a preto treba tak ako pri výbere materiálu na stavbu terária vždy prihliadať na individuálne požiadavky každého hada.

Autor: Monika Muríňová, fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 13 Priemer: 3.5]
1 komentár
  1. Tomo

    Ja používam ako podstielku drvené kukuričné vretená.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *